Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie wygląda pięknie o każdej porze roku ZDJĘCIA

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Wiosną kwitną prymule i pierwiosnki.
Wiosną kwitną prymule i pierwiosnki. Polska Press
Ponieważ aura za oknem nie nastraja zbyt optymistycznie, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców województwa łódzkiego i wygląda pięknie o każdej porze roku.

Arboretum w Rogowie powstało w 1925 roku. Kilka lat wcześniej ówczesny minister rolnictwa i dóbr publicznych przekazał Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejkiego część lasów nadleśnictwa Skierniewice. Miały służyć celom naukowym i badawczym. Pierwszą powierzchnię doświadczalną założył prof. Edward Chodzicki. Posadził na niej daglezję zieloną (z rodziny sosnowatych). Drzewa rosną do dziś i są najwyższe w okolicy - mają ponad 36 metrów wysokości. W 1947 roku ogrodem zaopiekowała się Katedra Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego SGGW. Zaczęto zakładać coraz to nowe poletka doświadczalne, szkółki, zakupiono nowy sprzęt, niezbędny do pielęgnacji drzewostanów. Nowe gatunki ściągnięto głównie z arboretum w Kórniku.

Pierwsze katalogi i nowe gatunki
W 1951 roku kierownikiem ogrodu został inż. Henryk Eder, który bez reszty oddał się jego modernizacji. To wtedy powstały nowe ścieżki, szkółki, zaplecze gospodarcze i szklarnia. Dzięki temu kolekcja roślin mogła się powiększać. Alpinarium, czyli ogród skalny, którym zachwyca się wielu gości, powstało z hałd ziemi pozostałych po wykopaniu basenu dla sąsiadującej bursy studenckiej. Tworzące alpinarium ogromne granitowe kamienie były zbierane po okolicznych wsiach. Pierwszy katalog nasion powstał w 1952 roku, jego stworzenie zapoczątkowało coroczną wymianę nasion z ponad 400 ogrodami botanicznymi i arboretami na całym świecie. Do dziś to podstawowe źródło pozyskiwania nowych gatunków drzew i krzewów.

Pięć działów
Obecnie arboretum składa się z pięciu działów: kolekcji roślin drzewiastych, leśnych powierzchni doświadczalnych, alpinarium, kolekcji roślin zielonych oraz ogrodu ginących roślin świata.
- Gromadzimy tam gatunki zagrożone wyginięciem - tłumaczy kierownik Piotr Banaszczak. - Rośnie w nim na przykład powojnik prosty, bardzo rzadka w Polsce roślina, kiedyś stosowana w medycynie ludowej na choroby skóry.
Rogowskie arboretum w okresie od listopada do kwietnia można zwiedzać jedynie w dni powszednie w godz. 7 – 15.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto