Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mieszkaniec w Zoo Borysew koło Poddębic. Gereza Sam dołączy do George’a, który od 3 lat czekał na towarzysza zabawy ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Gereza Sam dołączy do George'a, który na towarzystwo czekał od 3 lat
Gereza Sam dołączy do George'a, który na towarzystwo czekał od 3 lat Paweł Gołąb / materiały Zoo Borysew
Zoo Borysew powitało nowego mieszkańca. Z ogrodu zoologicznego z Francji dotarła do Borysewa gereza - to małpa z rodziny koczkodanowatych z charakterystycznymi długimi włosami przypominającymi płaszcz. Sam – bo tak ma na imię nowy mieszkaniec zoo – dołączy niebawem do innej gerezy George’a, który od 3 lat czekał na towarzysza zabawy.

W Zoo Borysew – jak zapewnia ogród znajdujący się koło Poddębic – z racji nowinki panuje prawdziwa ekscytacja. - Obie gerezy poznają się i jest szansa, że się zaprzyjaźnią. To ważne, bo w Zoo Borysew szczególną uwagę przykłada się do dobrostanu zwierząt. Opiekunowie od dawna czynili starania, by George nie był dłużej sam i by dołączyła do niego kolejna gereza.  

- U gerez można tworzyć grupy złożone z samych samców, więc liczymy, że u nas również uda się stworzyć takie stado. Na razie oba samce są rozdzielone siatką. Obserwujemy, przyzwyczajamy je do siebie, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Chyba się zakolegują – uśmiecha się Natalia Zawisza weterynarz Zoo Borysew.

- W związku z dużym problemem pozyskania samic tego gatunku, zdecydowaliśmy się na grupę kawalerską, by poprawić samopoczucie psychiczne naszego George’a, gdyż jest to gatunek stadny – dodaje Dariusz Pabich dyrektor Zoo Borysew.

Największym przysmakiem gerez z Borysewa jest avocado

Zwierzęta siadają coraz bliżej siebie i wydają charakterystyczne mlaskanie. To sygnał, że nie mają wobec siebie złych zamiarów. Widać, że są zrelaksowane, a George wyraźnie odżył w nowym towarzystwie. Jest bardziej aktywny, częściej się bawi i chętnie podjada smakołyki.

- Charakterystyczne dla tego gatunku jest to, że jest to małpa typowo roślinożerna. Oznacza to, że – w przeciwieństwie do większości naczelnych, nie mają w swojej diecie pokarmu pochodzenia zwierzęcego jak owady, jajka, gryzonie czy drobne ptaki. W naturze żywią się wyłącznie liśćmi, korą drzew, porostami, kwiatami – w mniejszych ilościach owocami. Przysmakiem naszych gerez jest avocado, uwielbiają je. Często dostają je podczas oswajania, jako motywację do nauki – dodaje Natalia Zawisza.

 

Gerezy – jak przybliża Zoo Borysew - mają wyjątkową fizjonomię, która sprawia wrażenie, że zwierzęta są zasmucone. - To przez ich wydłużony i spłaszczony nos oraz charakterystyczne umaszczenie. W rzeczywistości bywają bardzo aktywne. I zdecydowanie dobrze wpływa na nich życie w stadzie. Jeśli przez najbliższy czas gerezy będą zgodnie funkcjonować, zajmą wspólny wybieg.

Sama i George’a można podziwiać w Domu Zimowym, który zapewnia zwierzętom optymalne warunki jesienią i zimą. Miejsce jest dostępne do zwiedzania przez cały rok. Oprócz małp, w Domu Zimowym zamieszkuje kilkanaście innych, ciepłolubnych gatunków zwierząt. Pozostałe zwierzęta – a jest ich w Zoo Borysew prawie 600 - mieszkają na wybiegach zewnętrznych. Zoo Borysew jest czynne codziennie (również w święta) od 10.00 do 16.00.

Dom Zimowy został udostępniony przez Zoo Borysew z początkiem 2023 roku. ZOBACZ W LINKU PONIŻEJ:

Nowa turystyczna atrakcja w Łódzkiem. Zoo Borysew urządziło ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto