Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Europejski Dzień Logopedy. W tym roku uwaga będzie zwrócona na seniorów

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Grzegorz Kozieł
W najbliższą sobotę (6 marca) obchodzimy Europejski Dzień Logopedy.

W tym roku nacisk kładziony jest na osoby starsze, zwłaszcza dotknięte chorobą Parkinsona.
Początkowe objawy tej choroby się niewinne, ruchy stają się trochę wolniejsze. Osoba jest w stanie wykonać mniej rzeczy w ciągu dnia niż do tej pory. Potem pojawiają się problemy z precyzją wykonywanych ruchów i drżeniem rąk. Choroba Parkinsona jest neurologicznym schorzeniem, którego nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona. Choroba znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, a średni wiek chorego to 58 lat, jednak zdarza się, że pierwsze jej objawy pojawiają się przed ukończeniem 40. roku życia. Do głównych zaliczamy drżenie rąk, głowy, nawet całego ciała. U większości chorych występuje sztywność karku i problemy z przekręcaniem głowy, a następnie trudności w zginaniu kończyn oraz chodzeniu. Chory zdaje się nie panować nad swoim ciałem, jego poruszanie jest niezgrabne, mięśnie sztywne, w niektórych przypadkach mogą nawet boleć.

Osoba cierpiąca na parkinsona może mieć też problemy z mimiką, a także wrażenie ciągłego zmęczenia i osłabienia. Twarz, z powodu zaniku mimiki i rzadkiego mrugania, przyjmuje „maskowaty” wygląd (tzw. maskowata twarz), mowa staje się bełkotliwa, niewyraźna, pismo drobne i nieczytelne, mogą pojawić się trudności w połykaniu. Kolejnym objawem parkinsona jest bradykinezja, czyli następstwo sztywności. Jest to powolność lub całkowity zanik ruchów. Chorego można rozpoznać po zgarbionej postawie i chodzeniu małymi kroczkami. Problem będzie stanowiło wstanie z krzesła i przejście krótkiego odcinka drogi.

Nie należy się spieszyć, mówiąc do osoby z trudnościami w komunikowaniu. Trzeba być w kontakcie wzrokowym. Nie należy udawać, że go zrozumiałeś. Nie należy oddalać się, kiedy mówi do ciebie. Nie należy kończyć za niego zdania. Gdy rozmawia się z taką osobą, trzeba wyłączyć inne źródło dźwięku. Należy używać krótkich zdań, akcentując istotne słowa. Osobę taką należy słuchać uważnie i dawać jej więcej czasu na odpowiedź. Różnicując ton głosu, zapewnimy sobie większe zrozumienie. Nigdy nie krzycz. Trzeba być cierpliwym, bo rozmowa dla osoby chorej to ogromny wysiłek.

Dobrze jest także skontaktować się z najbliższą grupą wsparcia dla osób z chorobą Parkinsona. Taka grupa jest w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 210 (tel. 42 636 85 47). Optymalnym rozwiązaniem byłaby konsultacja z logopedą i rehabilitantem ruchowym w celu ustalenia wspólnego planu oddziaływań rehabilitacyjnych. W obecnie trudnej sytuacji można zapoznać się z ćwiczeniami dla osób z chorobą Parkinsona umieszczonymi na stronie http.//parkinsonfundacja.pl/.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto