Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Europejski Dzień Logopedy. Co zrobić, żeby dziecko nauczyło się prawidłowo żuć i wyraźnie mówić

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Grzegorz Kozieł
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. Kilku rad, jak zadbać o to, żeby dziecko mówiło wyraźnie, udziela z tej okazji Magdalena Kryźba, logopeda, glottodydaktyk, diagnosta ASD, trener biofeedback i terapeuta zajęciowy z Brzezin.

- Dziecko rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. Do 6 miesięcy jedyna forma pobierania pokarmu to picie i ssanie mleka. Zalecane jest ssanie piersi do 6 miesiąca. Wtedy prawidłowo kształtuje się narząd artykulacyjny. Z różnych przyczyn często podawane jest mleko z butelki. To ważne by odpowiednio dobrać smoczek. W obecnej sytuacji bez większych trudności można umówić poradę z doradcą laktacyjnym. Nie ma także problemu z dobraniem smoczka. Karmienie przy użyciu smoczka czy piersi około ukończenia roku przez malucha powinno być zastąpione podawaniem pokarmów z łyżeczki i piciem z kubeczka. Dzieciom nie powinny być podawane kubeczki niekapki – mówi Magdalena Kryźba.

- Z mojej 20-letniej praktyki logopedycznej, konsultacyjnej i terapeutycznej twierdzę, że używanie smoczków, butelek ze smoczkami powyżej 1. roku życia w większości przypadków powoduje u dzieci wady wymowy, zgryzu i próchnicę wieku dziecięcego. Próchnica butelkowa spowodowana podawaniem mleka przed snem, w nocy i rano u dziecka powyżej 12. miesiąca życia doczekała się już swojej nazwy medycznej, jest zjawiskiem chorobowym. Objawia się niewinnie. Początkowo 1,5-roczne dziecko ma lekko beżowe łuki zębowe, a po kilku latach taki 5- czy 6-latek ma czarne zęby na obu łukach, górnym i dolnym - mówi logopeda

.

- Niestety, na forach dla mam często można znaleźć informacje o karmienia dziecka nawet do 4 roku życia. Uważam, że mamy te dopiszą ciąg dalszy tej historii. Kolejne lata to spotkania w gabinetach logopedycznych, a następnie ortodontycznych. Dlatego warto zadziałać profilaktycznie już u roczniaka. Tu rola opiekunek żłobkowych i nauczycielek przedszkolnych. Dziecko w żłobku i przedszkolu nie powinno używać już butelek i smoczków.

Gdy dziecku zaczynają wyrastać pierwsze ząbki mleczne (5-9 miesiąc życia), tworzy się odruch żucia. Jest to bardzo ważne w rozwoju dziecka. Jest nierozerwalny z nabywaniem prawidłowej wymowy. Aby dziecko mogło doskonalić odruch żucia, powinno mieć możliwość jedzenia różnych pokarmów, o różnej konsystencji, twardości.

- Nie odkrawajmy dzieciom skórek z chleba. Ważne, żeby uczyły się odgryzać, przeżuwać i właściwie połykać. Wytłumaczmy maluchowi, że zjadanie skórek wpływa na zdrowe i mocne ząbki. Dzięki temu będą mówić poprawnie. Dzieci, które nie potrafią żuć, mają problemy z jedzeniem. Najchętniej jedzą papki i miksy. Trzymają jedzenie w buzi. Mielą kęsy bardzo długo. Nie lubią nowych pokarmów. Myślę, że zachęcając do zjadania twardych i różnorodnych pokarmów od najwcześniejszego wieku (12 miesięcy) uczymy rozwinąć żucie u dzieci, a co za tym idzie, prawidłową mowę.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbliża się Europejski Dzień Logopedy. Co zrobić, żeby dziecko nauczyło się prawidłowo żuć i wyraźnie mówić - Express Ilustrowany

Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto