Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Brzezin pisali próbny egzamin ósmoklasisty. Próbny egzamin ósmoklasisty w Brzezinach

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Przez trzy kolejne dni (od 17 do 19 marca) ósmoklasiści w brzezińskich podstawówkach pisali próbny sprawdzian, czyli przygotowanie do egzaminu zewnętrznego, który odbędzie się w maju br.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego do próbnego sprawdzianu przystąpiło 58 uczniów, z których dwoje z uwagi na zły stan zdrowia sprawdzian pisało w domu. Uczniowie na czas sprawdzianu rozlokowani zostali w sześciu salach lekcyjnych. Sześcioro uczniów z uwagi na dysfunkcje miało wydłużony czas na jego realizację.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego do próbnego sprawdzianu przystąpiło 70 spośród 71 uczniów. Jeden został zwolniony ze względu na posiadane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeden uczeń z uwagi na problemy zdrowotne sprawdzian pisał online w domu. Do rozlokowania piszących potrzeba było 14 sal lekcyjnych.

Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Arkusz składał się z 20 zadań. Zestaw obejmował zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Wśród zadań zamkniętych znajdowały się pytania wielokrotnego wyboru, typu prawda – fałsz oraz na dobieranie. Zadania otwarte wymagały sformułowania przez ucznia odpowiedzi samodzielnie. Były to zadania z luką, krótkiej odpowiedzi, tym razem było to stworzenie formy użytkowej – zabrania głosu w dyskusji, sformułowania zaproszenia oraz zadanie rozszerzonej odpowiedzi, wymagające napisania wypracowania. Nacisk położony został na sprawdzenie umiejętności argumentowania, wnioskowania i formułowania opinii. Egzamin sprawdzał także kompetencje literackie, czyli rozumienie sensu utworów oraz świadomego korzystania ze środków językowych. Bazą egzaminu były fragmenty „Pana Tadeusza” i filozoficzny wywód Józefa Tischnera. Ósmoklasiści mogli wybrać jeden spośród dwóch tematów wypracowań: „W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego” albo „Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię, że w życiu warto podejmować ryzyko. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz lekturę obowiązkową”. Na pracę przeznaczono 120 minut.

Drugiego dnia ósmoklasiści mieli 100 minut na zmaganie się z królową nauk, czyli matematyką. Próbny arkusz egzaminacyjny z tego przedmiotu zawierał 19 zadań, w tym zadania zamknięte wymagające wskazania poprawnej odpowiedzi oraz zadania otwarte, w których uczniowie samodzielne formułowali poprawne odpowiedzi. Zadania zawarte w arkuszu dotyczyły odczytywania i interpretowania danych przedstawionych w tekstach, tabelach, diagramach i wykresach; stosowania obliczeń procentowych do rozwiązywania problemów w kontekście praktycznym, również w przypadkach wielokrotnych podwyżek lub obniżek danej wielkości; wykonywania nieskomplikowanych obliczeń w pamięci, w których występują ułamki zwykłe i dziesiętne, liczby naturalne i całkowite lub w działaniach trudniejszych pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych; zastosowania własności figur geometrycznych i obliczanie obwodów i pól figur płaskich oraz pola prostopadłościanu i sześcianu; zastosowania porównywania różnicowego i ilorazowego oraz obliczania prawdopodobieństwa zdarzeń w doświadczeniu losowym.

W piątek (19 marca) odbyła się trzecia część egzaminu: język angielski. Uczniowie zmierzyli się z 14 zadaniami, które obejmowały rozumienie ze słuchu, reagowanie na wypowiedzi, zastosowanie odpowiednich form gramatycznych i leksykalnych, czytanie ze zrozumieniem oraz wypowiedź pisemną- e-mail do znajomych z Nowego Yorku dotyczący stworzenia gazetki szkolnej, obowiązków wynikających z jej przygotowywaniem oraz planowanych tematów dotyczących kolejnych numerów. Po 90 minutach test dobiegł końca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto