Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie badania rowerzystów: Łódź miastem cyklistów [RAPORT, MAPY]

jw
83% cyklistów z Łodzi wsiada na rower prawie codziennie – wynika z ogólnopolskiego badania Fundacji Allegro All For Planet.

Jaki jest łódzki rowerzysta? Jak ocenia infrastrukturę w swoim mieście? Czy czuje się bezpiecznie na drodze rowerowej? W jakie dni tygodnia najczęściej korzysta z roweru? Na te i inne pytania odpowiedziało 25 tys. rowerzystów w całej Polsce. Sprawdźcie jak wypadła ankieta w Łodzi.

- Aż 70% rowerzystów z Łodzi w okresie wiosenno-letnim wykorzystuje rower jako podstawowy środek transportu po mieście – dojeżdżają nim do pracy, na uczelnię czy na zakupy. Efektem tego jest średni przejechany przez nich w ciągu tygodnia dystans, który wynosi aż 62 km - mówi Agata Stachowiak z Rowerowej Łodzi.

Mieszkańcy Łodzi zajęli trzecie miejsce w kraju pod względem częstotliwości poruszania się rowerem po mieście. 83% łódzkich rowerzystów odpowiedziało, że wsiada na rower codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu. Pod tym względem ustępują jedynie cyklistom z Opola (85%) i Wrocławia (84%).

Badania pokazały, że łódzcy cykliści coraz rzadziej jeżdżą na rowerach górskich.

Czytaj też:Policyjna akcja pod kryptonimem "Rower". 16 cyklistów ukaranych mandatami, dwóch próbowało uciec

- Łódź to miasto z jednym z najniższych odsetków tzw. górali. Tylko 37% cyklistów wybrało ten typ roweru. Mieszkańcy miast, w których jeździ najmniej „górali” częściej wybierają rowery typu miejskiego, czy trekkingowego, które lepiej sprawdzają się na miejskich ulicach. Już 30% wszystkich rowerów w Łodzi to rowery miejskie - mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Łódzcy rowerzyści boją się wypadków i kradzieży

Według badań liczba wypadków z udziałem rowerzystów w Łodzi jest wyższa niż średnia krajowa. 15% łódzkich rowerzystów przyznało, że w ciągu ostatniego roku brało udział w wypadku lub kolizji, a 35% ankietowanych nie czuje się bezpiecznie na ulicach. Brak poczucia bezpieczeństwa wynika, zdaniem respondentów, z niebezpiecznych sytuacji na drodze.

- Łódź wyprzedza pod tym względem inne miasta w kraju. Rowerzyści przyznali, że w ciągu roku obserwują średnio 4,9 zagrożeń spowodowanych przez cyklistów i 5,9, którymi sprawcami byli kierowcy aut - mówi Agata Stachowiak.

Łódź znalazła się na 8. miejscu pod względem kradzieży rowerów. 32% ankietowanych z Łodzi odpowiedziało, że w ich sąsiedztwie występuje problem kradzieży rowerów. Dla porównania, 45% respondentów z Wrocławia stwierdziło, że w ich okolicy dochodzi do kradzieży. Tym samym Wrocław zajął pierwsze miejsce pod względem intensywności występowania problemu kradzieży rowerów. Drugie miejsce zajął Kraków. Na podium znalazł się także Szczecin.

Największe w Polsce badanie rowerzystów

Badanie Fundacji Allegro All For Planet to największy w Polsce raport obrazujący kulturę rowerową polskich miast.

- Wyniki badań naszego raportu to pierwsze tak kompleksowe spojrzenie na Polskę rowerową. Z raportu wyraźnie wynika, że choć stan infrastruktury rowerowej poprawia się, wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Rowerzyści zdradzili, czy czują się bezpiecznie na drogach swoich miast i czego im brakuje, by swobodnie poruszać się jednośladem po swojej okolicy – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto