Konsultacje społeczne w sprawie kolei dużych prędkości. Czy w Brzezinach powstanie przystanek KDP?

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Udostępnij:
W holu brzezińskiego Urzędu Miejskiego można zapoznać się z wariantami przebiegu kolei dużych prędkości Łódź – Centralny Port Komunikacyjny - Warszawa, której budowa jest planowana na tych terenach.

W Brzezinach miałaby powstać jedna ze stacji KDP. Dostępna jest także ankieta, w której mieszkańcy mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące inwestycji kolejowych z tym związanych. Wypełnioną ankietę można wrzucić do urny. Taką samą ankietę można wypełnić również przez internet, na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tam też można znaleźć dodatkowe mapki i materiały, dokładnie opisujące proponowane warianty.

Wariant 31 – granatowy
Jest to jeden z wariantów przebiegających przez północną stronę Brzezin, a także gminę Brzeziny obejmującą miejscowości Kołacin, Henryków, Szymaniszki, Paprotnia oraz gminę Nowosolna z przebiegiem trasy przez Wiączyń Dolny. W tym wariancie planowana stacja kolejowa w Brzezinach miałaby powstać pomiędzy ul. Ludową a drogą krajową nr 72, na wysokości stacji benzynowej, ok. 2,2 km w linii prostej od centrum miasta. Wariant ten przecina w niewielkim stopniu Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich w okolicach Szymaniszek.

Wariant 32 – zielony
To popularnie zwany wariant południowy, przebiegający południową stroną Brzezin, przez tereny w niewielkim stopniu zabudowane, głównie nieużytki i grunty rolne, a także przez gminę Brzeziny, w tym miejscowości Przecław, Witkowice, Adamów oraz gminę Nowosolna w miejscowości Wiączyń Dolny. Także i w tym wariancie planowana stacja kolejowa w Brzezinach powstałaby w okolicy ul. św. Anny, ok. 1,5 km w linii prostej od centrum miasta. Jest to jedyny wariant, który nie przecina Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, jest też spójny z planowaną obwodnicą Brzezin.

Wariant 33 – pomarańczowy
Drugi z wariantów północnych, przez Brzeziny oraz wschodnią część gminy Brzeziny przebiega tak samo jak wariant granatowy. Po zachodniej stronie gminy Brzeziny oraz gminy Nowosolna widoczne nieznaczne przesunięcie w kierunku południowym. Stacja w Brzezinach planowana jest w tym samym miejscu, co w wariancie granatowym. Wariant ten przecina w niewielkim stopniu Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich.

Wariant 34 – różowy
Wariant ten omija Brzeziny i przebiega przez gminę Brzeziny, gminę Stryków oraz gminę Nowosolna wzdłuż autostrady A1. Stacja kolejowa planowana jest w Nowosolnej. Wariant ten przecina w znacznym stopniu Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Parowy Janinowskie.

14 września w Ministerstwie Infrastruktury ma dojść do spotkania władz Brzezin z wiceministrem Marcinem Horałą, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkanie będzie dotyczyć możliwości umiejscowienia na trasie KDP przystanku w Brzezinach. Zgodnie z założeniami, pociągi na tej trasie nie będą zatrzymywać się zbyt często. Jednak wymogi techniczne nakładają obowiązek budowy przystanków co ok. 20 kilometrów. Powstała koncepcja, żeby tę samą trasę udostępnić kolei regionalnej, która mogłaby korzystać z wybudowanych przystanków, i tym samym ułatwić brzezinianom komunikację z Łodzią i Warszawą.

Pytania i wątpliwości dotyczące zagadnienia mieszkańcy będą mogli wyrazić w środę (22 września) podczas spotkania o godz. 12.30 w sali konferencyjnej brzezińskiego magistratu. Będą na nim obecni przedstawiciele samorządu Brzezin oraz inwestora. Tego samego dnia o godz. 16 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Dużej zaplanowano konsultacje dla mieszkańców gminy Brzeziny. Dzień wcześniej (21 września) o godz. 12.30 w Domu Kultury w Niesułkowie odbędą się konsultacje dla mieszkańców gminy Stryków, a o godz. 16 w sali OSP dla mieszkańców gminy Rogów.

W przypadku braku konsensusu w zakresie wyboru wariantu przez mieszkańców, w grę może wejść specustawa, zgodnie z którą inwestor określi i zrealizuje przebieg trasy najbardziej korzystny dla niego.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Konsultacje społeczne w sprawie kolei dużych prędkości. Czy w Brzezinach powstanie przystanek KDP? - Express Ilustrowany

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie