Już 13 tys. dzieci z Łódzkiego w wieku 5-11 lat zaszczepionych na COVID-19!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat trwają od 16 grudnia i powoli posuwają się do przodu. Zaszczepionych jest ponad 13 tys. dzieci z regionu, to około 8 proc. ze 160 tys. dzieci w tym wieku. Szczepienia posuwają się do przodu, jeszcze przed świętami zaszczepionych było tylko 3 proc.  dzieci.

W łódzkiej Matce Polce szczepienia najmłodszych odbywają się w piątki. W tym tygodniu ze względu na duże zainteresowanie szczepienia przeniesiono do większej sali i zwiększono liczbę stanowisk z jednego do dwóch. Dzięki temu udało się podać zastrzyk 130 małym pacjentom. 

CZYTAJ DALEJ >>>
.
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat trwają od 16 grudnia i powoli posuwają się do przodu. Zaszczepionych jest ponad 13 tys. dzieci z regionu, to około 8 proc. ze 160 tys. dzieci w tym wieku. Szczepienia posuwają się do przodu, jeszcze przed świętami zaszczepionych było tylko 3 proc. dzieci. W łódzkiej Matce Polce szczepienia najmłodszych odbywają się w piątki. W tym tygodniu ze względu na duże zainteresowanie szczepienia przeniesiono do większej sali i zwiększono liczbę stanowisk z jednego do dwóch. Dzięki temu udało się podać zastrzyk 130 małym pacjentom. CZYTAJ DALEJ >>> . Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Już 8 proc. dzieci w wieku 5-11 lat z regionu łódzkiego przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19. To znacznie mniej niż osób dorosłych, ale szczepienia najmłodszych trwają dopiero miesiąc.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat trwają od 16 grudnia i powoli posuwają się do przodu. Zaszczepionych jest ponad 13 tys. dzieci z regionu, to około 8 proc. ze 160 tys. dzieci w tym wieku. Szczepienia posuwają się do przodu, jeszcze przed świętami zaszczepionych było tylko 3 proc. dzieci.

W łódzkiej Matce Polce szczepienia najmłodszych odbywają się w piątki. W tym tygodniu ze względu na duże zainteresowanie szczepienia przeniesiono do większej sali i zwiększono liczbę stanowisk z jednego do dwóch. Dzięki temu udało się podać zastrzyk 130 małym pacjentom.

Zgodnie z przepisami przed szczepieniem wszyscy zostali dokładnie przebadani przez lekarza. - Każde dziecko jest osłuchane, lekarz zagląda mu do gardła i bada węzły chłonne – wylicza Adam Czerwiński, rzecznik prasowy szpitala

.

Jednocześnie nie zawsze szczepienia idą gładko, bo część najmłodszych pacjentów na widok igły wpada w histerię.

- Dzieci boją się ukłucia igły, nieważne czy jest to szczepionka przeciw COVID-19 czy jakikolwiek inny zastrzyk – przyznaje Czerwiński.

Dlatego przy szczepieniach asystują animatorzy Fundacji Dr. Clown, którzy zabawiają przerażonych pacjentów.

Część rodziców chciałaby zaszczepić dziecko, ale nie wie, gdzie się udać. O takich problemach rodziców alarmują lekarze rodzinni. To dlatego, że szczepienia dzieci i zapisy odbywają się na nieco innych zasadach niż u osób dorosłych.

Przede wszystkim przed szczepieniem dziecko musi zbadać lekarz, nie wystarczy kwalifikacja przez aptekarza czy pielęgniarkę. Dlatego nie każdy punkt prowadzi szczepienia dzieci. Pacjenci do 11. roku życia dostają specjalną dawkę pediatryczną szczepionki Pfizer Junior. Fiolka dzielona jest na 10 dzieci, punkty muszą zebrać większą grupę, by preparaty się nie marnowały.

Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ zwraca uwagę, że choć w regionie jest 536 punktów szczepień, nie każdy z nich szczepi dzieci. Na dodatek lista się zmienia, dlatego bieżące terminy i miejsca najlepiej sprawdzić podczas zapisywania dziecka. Można to zrobić przez infolinię 989, stronę pacjent.gov.pl, lub SMS o treści „SzczepimySie” wysłany na numer 664 908 556 lub 880 333 333. Po podaniu numeru PESEL dziecka dostaniemy listę punktów.

- Wystarczy podać kod pocztowy, by zobaczyć jakie punkty i terminy są dostępne w naszej okolicy– mówi Góralczyk.

Do szczepienia dzieci zachęcić ma ogłoszony właśnie konkurs na najlepszy film promujący szczepienie. Dzieci mają kręcić filmiki pod okiem nauczycieli, a najlepsze szkoły dostaną sprzęt sportowy, bieżnie, trenażery, piłki. W szkołach są też rozwieszone plakaty i prowadzone pogadanki.

Skłonność do szczepień w regionie łódzkim wzrasta wraz z wiekiem. Już w grupie 12-19 lat w pełni zaszczepionych jest 36 proc. osób, a w wieku 20-39 lat – 55 proc. Najwięcej dwie dawki przyjęło osób 70 plus. To aż 83 proc. populacji seniorów.

W pełni zaszczepionych jest 58 proc. mieszkańców regionu i 65 proc. uprawnionych. Jednak w terenie widać duże różnice . Najlepiej zaszczepione jest Głowno - 67,7 proc. mieszkańców, najmniej w Kluki w pow. bełchatowskim, które w sobotę osiągnęły 40 proc. zaszczepionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Już 13 tys. dzieci z Łódzkiego w wieku 5-11 lat zaszczepionych na COVID-19! - Dziennik Łódzki

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec
A o akcji protestacyjnej w całej Polsce w sobotę nie napiszecie? Nie... bo to był protest przeciwko tej głupocie - szczypawom!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie