Jak w 2020 roku pracowali brzezińscy strażacy? Przez pandemię podsumowanie wyglądało inaczej niż do tej pory

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Grzegorz Kozieł
Udostępnij:
Z uwagi na pandemię w tym roku komendant Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach Dariusz Guzek zrezygnował z organizacji rocznej odprawy. Sprawozdanie z działalności zostało przekazane do starosty, burmistrz i wójtów gminy, a także do jednostek ochotniczych straży pożarnej na terenie powiatu brzezińskiego.

W 2020 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu brzezińskiego prowadziły działania ratowniczo-gaśnicze przy 875 zdarzeniach, w tym 125 pożarach, 696 miejscowych zagrożeniach i 54 fałszywych alarmach. W porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił wzrost o 132 zdarzenia, głównie są to wyjazdy do miejscowych zagrożeń (o 150) i fałszywe alarmy (o 11), z jednoczesnym spadkiem liczby pożarów (o 29). 116 pożarów w roku 2020 zakwalifikowano do grupy pożarów małych, 4 do pożarów średnich i 5 do dużych. Duży wzrost miejscowych zagrożeń w stosunku do roku poprzedniego wynika z zaangażowania jednostek ochrony przeciwpożarowej w walkę z pandemią koronawirusa. Odnotowano 27 alarmów fałszywych w dobrej wierze, a także 27 z instalacji wykrywania pożaru. W zdarzeniach roku 2020 na terenie powiatu brzezińskiego śmierć poniosły 3 osoby w miejscowych zagrożeniach tj. o 8 osób mniej niż w roku 2019, rannych zostało 75 osób (3 w pożarach i 72 w miejscowych zagrożeniach), w tym jeden strażak-ratownik OSP. Straty w zdarzeniach roku 2020 szacuje się na kwotę 7 mln 67 tys. zł. Uratowane mienie to ponad 18 mln 400 tys. zł. Ponadto jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu brzezińskiego prowadziły działania ratownicze podczas 36 zdarzeń poza terenem administracyjnym, ale w obszarze chronionym przez Komendę Powiatową PSP w Brzezinach. Spośród jednostek ochrony przeciwpożarowej KSRG w działaniach ratowniczo-gaśniczych najczęściej uczestniczyły JRG Brzeziny 460, OSP Dmosin 172, OSP Brzeziny 155, OSP Rogów 102 i OSP Wola Cyrusowa 95.

Najczęściej do pożarów dochodziło w innych obiektach (drogi, pobocza, place) 44, uprawach i rolnictwie 39, obiektach mieszkalnych 24, zaś miejscowe zagrożenia występowały w innych obiektach (drogi, pobocza, place) 383, obiektach mieszkalnych 160, obiektach użyteczności publicznej 58, środkach transportu drogowego 48, uprawach i rolnictwie 36. Najczęstszymi przyczynami pożarów była nieostrożność w posługiwaniu się otwartym ogniem (papierosy, zapałki) 66, nieprawidłowa eksploatacja konstrukcji budowlanych 11 i wady urządzeń mechanicznych 10, zaś przyczynami powstania miejscowych zagrożeń: silne wiatry 181, inne przyczyny (grząskie pobocza dróg, zaspy, rozlewiska) 162, nietypowe zachowanie zwierząt stwarzające zagrożenie 125, niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu 94, gwałtowne opady atmosferyczne 79 oraz wady środków transportu 30.

Za najpoważniejsze miejscowe zagrożenie ubiegłego roku należy uznać skażenie wody substancjami ropopochodnymi w zbiorniku wodnym w Rogowie. 27 czerwca zauważono plamy substancji ropopochodnych znajdujące się na powierzchni akwenu w miejscu dopływu rzeki do zbiornika. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie ratownicy przy użyciu rękawów sorpcyjnych zabezpieczyli odpływ wody do rzeki ze zbiornika wodnego przed dalszym rozprzestrzenianiem się substancji ropopochodnych i rozpoczęli ich zbieranie. Źródłem wycieku skażenia był nielegalny odwiert w rurociągu PERN. Podczas działań do 13 lipca zebrano i wywieziono ok. 91 m3 mieszaniny substancji ropopochodnej i wody. W działaniach brały udział zastępy z KP PSP w Brzezinach, JRG 4 w Łodzi, JRG w Piotrkowie Trybunalskim, OSP Rogów, OSP Jeżów, OSP Przyłęk Duży oraz zastępy z ramienia PERN.

22 września miał miejsce pożar budynku garażowo-magazynowego w miejscowości Osiny (gmina Dmosin). Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz gaszeniu płonącego budynku i obronie sąsiadujących budynków mieszkalnego i gospodarczego. Podczas przeszukania terenu działań, w strefie objętej pożarem znaleziono 2 butle z gazem propan-butan. Duże zagrożenie dla strażaków biorących udział w działaniach stwarzała instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na dachu, który objęty był pożarem, oraz duża ilość magazynowanego materiału palnego wewnątrz budynku. W akcji uczestniczyło łącznie 15 zastępów straży pożarnej.

29 grudnia doszło do pożaru budynku inwentarskiego (kurnika) w miejscowości Stare Koluszki (gmina Brzeziny). Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, gaszeniu budynku objętego pożarem oraz ochronie zbiornika z propan-butanem wykorzystywanym do ogrzewania budynku. Budynek był przygotowany do rozpoczęcia chowu kurcząt. W działaniach brało udział 9 zastępów.

Na terenie powiatu brzezińskiego funkcjonuje 26 jednostek OSP, z których 9 włączonych jest do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W listopadzie 2020 roku Komendant Główny PSP ponownie włączył do KSRG na kolejne 5 lat OSP w Poliku.
Poza szkoleniami i ćwiczeniami w 2020 roku doszły działania związane z walką z Covid-19. W 2020 roku jednostka odnotowała 70 zdarzeń związanych z pandemią. Do działań w tym zakresie, oprócz JRG Brzeziny, zostały wytypowane i odpowiednio wyposażone w środki ochrony indywidualnej następujące jednostki OSP z KSRG: Brzeziny, Dmosin, Jordanów, Jeżów oraz Rogów. Strażacy najczęściej podejmowali działania w zakresie dystrybucji środków do dezynfekcji do placówek oświatowych oraz samorządów terytorialnych, dystrybucji środków ochrony indywidualnej na potrzeby lokali wyborczych (maseczki, rękawiczki, przyłbice płyny do dezynfekcji), dostarczania prowiantu dla osób znajdujących się na kwarantannie, dezynfekcji oraz ozonowania obiektów placówek oświatowych, samorządów terytorialnych oraz innych obiektów, pomocy zespołom ratownictwa medycznego w transporcie osoby podejrzanej o zakażanie koronawirusem do karetki pogotowia, zorganizowania i nadzorowania polowej izby przyjęć w Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach.

W 2020 roku na terenie powiatu przeprowadzono 69 czynności kontrolno-rozpoznawczych, podczas których skontrolowano 74 obiekty, w których stwierdzono 82 nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia pod względem przeciwpożarowym. Wydano 14 decyzji administracyjnych w sprawie usunięcia uchybień.

Według stanu na 31 grudnia 2020 roku limit etatowy komendy wynosił 46 etatów, w tym 44 etaty funkcjonariuszy oraz 2 etaty cywilne. W trakcie roku kalendarzowego jeden funkcjonariusz odszedł na emeryturę oraz jeden pracownik Korpusu Służby Cywilnej przeniósł się do innej instytucji państwowej. Na 31 grudnia 2020 roku stan zatrudnienia wyniósł 44 funkcjonariuszy i 1 pracownik cywilny.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie