Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia otwiera drzwi i zdradza tajniki

Łukasz Kaczyński
Tajemniczą duszę skrzypiec odsłoni w swym warsztacie lutnik Filharmonii Łódzkiej, Tomasz Szubski
Tajemniczą duszę skrzypiec odsłoni w swym warsztacie lutnik Filharmonii Łódzkiej, Tomasz Szubski fot. Krzysztof Szymczak
Co robią elektroniczne zabawki w filharmonii, jak grać na największym instrumencie na świecie, jak smakują ciasta przygotowane według oryginalnych receptur Neli Rubinstein - to tylko część tego, co przygotowała Filharmonia Łódzka na przypadające w czwartek 96. urodziny.

Początek dał jej Wielki Koncert Symfoniczny, zorganizowany 17 lutego 1915 roku w nieistniejącym już teatrze przy ulicy Konstantynowskiej (obecnie Legionów).

Od godz. 10 będzie można odkryć tajemniczą duszę skrzypiec w warsztacie lutnika Filharmonii Łódzkiej Tomasza Szubskiego. Wszyscy, którzy już zdążyli zapisać się na warsztaty "Mikser, sampler, generator" (a miejsc wolnych niemal już nie ma) muszą pamiętać o zabraniu zabawek elektronicznych, zegarków, telefonów komórkowych, słowem wszystkiego, co może wydawać ciekawy dźwięk elektroniczny lub akustyczny. Warsztaty muzyki elektronicznej dla każdego w Sali Kameralnej dwukrotnie (godz. 10.30 i 20) poprowadzi improwizator, gitarzysta i producent Marcin "Emiter" Dymiter.

Natomiast o godz. 11 w Sali Koncertowej będzie można uczestniczyć w otwartej próbie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej.

- Będzie ona przebiegała inaczej niż ma to zwykle miejsce - tłumaczy Milena Ostrowska z działu marketingu FŁ. - Poprowadzi ją asystent dyrygenta Grzegorz Wierus, który rozłoży próbę na czynniki pierwsze.

Po próbie, o godz. 12, we foyer, odbędzie się spotkanie dawnych pracowników Filharmonii Łódzkiej, zaś o godz. 12.15 pod hasłem "Kameralnie w Kameralnej" rozpocznie się próba zespołu kameralnego Tenerezza Quartet, a o 17.15 - próba Chóru FŁ

"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Filharmonii..." to wędrówka przez miejsca niedostępne, jak pokoje hotelowe, "Plotkarnia", w której artyści czekają przed występem i salonik dla VIP-ów. Będzie się można dowiedzieć, dlaczego żadna ze ścian Sali Koncertowej nie jest ścianą nośną i dlaczego budowana jest ona na zasadzie "termosu".

"Artura Rubinsteina spotkania z mikrofonem" poprowadzi dziennikarka Radia Łódź Anna Kolasa. Opowie o spotkaniach z kompozytorem i zaprezentuje archiwalne nagrania, w których jawi się on jako gawędziarz o ciepłym, nieco łobuzerskim temperamencie. O wakacyjnym festiwalu Kolory Polski opowie Tomasz Bęben, zastępca dyrektora, o największym instrumencie świata - organmistrz Andrzej Sutowicz, a o zakończonym właśnie tournee po Europie Zachodniej - dyrektor Lech Dzierżanowski. O godz. 16.30 i 17.30 "Wybryki muzyki", warsztaty dla dzieci w wieku 6-8 lat, poprowadzi Jacek Tarczyński, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak zrobić instrument z puszki po napoju. Na godz. 20 przewidziano lekcję śpiewu z chórem dla (nie)opornych.

Tylko w czwartek bilety na koncerty marcowe z repertuaru FŁ dostępne są w niższej cenie, a osoby, które urodziły się 17 lutego, otrzymają bezpłatne zaproszenia. Kawiarnia Sonatina serwować będzie ciasta przygotowane według receptur Neli Rubinstein, żony Artura Rubinsteina.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto