Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ankieterzy sprawdzą, czy mieszkańcy chcą, żeby rogowska kolejka woziła ich codziennie do pracy

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Niebawem do Rogowa, Jeżowa, Głuchowa, Rawy Mazowieckiej, Regnowa i Białej Rawskiej (czyli gmin znajdujących się na trasie rogowskiej kolejki wąskotorowej) wyruszą ankieterzy, którzy będą pytać mieszkańców, czy chcą dojeżdżać ciuchcią np. do pracy.

Chodzi o to, żeby znaną w województwie łódzkim atrakcję turystyczną włączyć do regularnych przewozów i tym samym ocalić ją od zniszczenia.

Badania mają określić potrzeby i oczekiwania pasażerów. Są częścią projektu pod nazwą „Identyfikacja kluczowego kierunku rozwoju Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała” i pozwolą przygotować opracowanie eksperckie określające szczegóły dalszego funkcjonowania rogowskiej kolejki. Opracowanie, wykonywane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, dotyczy nie tylko wykorzystania kolei do przewozów turystycznych, ale również przywrócenia codziennych połączeń w ramach publicznego transportu zbiorowego, z wyższymi prędkościami i atrakcyjnymi czasami przejazdu. Chodzi zarówno o samą linię wąskotorową, jak i skomunikowanie jej z normalnotorowymi pociągami ŁKA. To ostatnie rozwiązanie zapewni mieszkańcom gmin, przez które przebiega linia kolei, połączenie np. z Łodzią.

Jako samorząd, od lat budujemy siatkę połączeń w ramach transportu zbiorowego w całym województwie - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Będziemy sprawdzać, w jakim stopniu możemy w tym celu wykorzystać kolej rogowską. Dzięki temu poznamy potrzeby i pomysły pasażerów.

Na szersze wykorzystanie możliwości kolejki liczy m.in. starostwo powiatowe w Rawie Mazowieckiej.

Postępująca degradacja kolei rogowskiej sprawia, że jej dalsze funkcjonowanie jest dziś zagrożone - podkreśla Katarzyna Zagajewska, dyrektor wydziału infrastruktury z rawskiego starostwa powiatowego. - Współpraca województwa, powiatów i gmin oraz Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych (która opiekuje się rogowską ciuchcią) daje nadzieję, że uda zapewnić szersze wykorzystanie tego wyjątkowego środka transportu.

Jak z kolei przypomina Adam Wawrzyniak, prezes zarządu FPKW, w krajach sąsiadujących z Polską koleje wąskotorowe z powodzeniem wykonują regularne przewozy pasażerskie jako element sieci transportowej regionów.

Wykonawcą badania oraz opracowania eksperckiego jest spółka Multiconsult Polska sp. z o.o., a cały projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Istniejąca od 107 lat, licząca blisko 50 km linia kolejowa łączy Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską. Do 2001 roku linia funkcjonowała w systemie pasażerskiego transportu publicznego. Później, w ramach restrukturyzacji polskiej sieci kolejowej, wyłączano z eksploatacji poszczególne odcinki linii lokalnych. Od 20 lat kolej rogowska służy już tylko turystom. Jej operatorem jest Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, a wszystkie pociągi prowadzone są obecnie wyłącznie z użyciem zabytkowego taboru.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ankieterzy sprawdzą, czy mieszkańcy chcą, żeby rogowska kolejka woziła ich codziennie do pracy - Express Ilustrowany

Wróć na brzeziny.naszemiasto.pl Nasze Miasto